Stier i byer | Stier i Marsken
Tønderstierne
Beliggenhed
Tønder
Afmærket
Nej
Type
Stier i byer, Stier i Marsken
Tønderstierne
I og omkring Tønder findes 10 markerede stier med hver deres farve og længde. De to korteste ruter på 1,8 km. (blå) og 5 km. (grøn) viser byen med sine bevarede huse og Kristkirken, samt skøn natur med sine vandløb Vidåen og Galgestrømmen.
Galgestrømstien på 9 km (pink) udvider turen forbi den tidligere kaserne, soldaterskoven og Zeppelinmuseet. Galgestrømstien er en vandresti, der ikke er velegnet for cykler.
Digestien (orange) og Dyrhus-Udbjerg stien (rød) har begge en længde på 10 km. og løber sydvest om byen til pumpestationen Lægan. Den røde sti er mest asfalt og fast underlag. Den orange fører på en skøn naturrute på diget ved Nørresøen til Lægan. Her finder man et besøgscenter, som forklarer om området og pumpestationens funktioner.
Møgeltønderstien (sort) er 11 km. og blev brugt under Tønderløbet. Stien har primært fast underlag, og går i retning mod Schackenborg Slot og Møgeltønder. Ruten kan kombineres med den røde sti.
Bremsbøl-Sæd Stien (gul) er 12 km. og går langs jernbanen i det åbne landskab mod syd, og senere til pumpestationen Lægan mod vest. Herfra går turen langs den dansk/tyske grænse til Bremsbøl sø, hvor der er mulighed for fugle observationer, videre til grænsebyen Sæd og tilbage til Tønder.
Abild-Tved Stien (grå) på 15 km. går ud af byen mod nordøst til byen Abild, og tilbage gennem Soldaterskoven og Tved plantage til Tønder.
Skovstien (lilla) på 17 km. går mod nordvest til Tved plantage, forbi findestedet for guldhornene, videre til Gallehus skov og herfra til Abild og tilbage igen via Soldaterskoven.
Korntved-Rørkærstien (brun) på 16 km. går fra Tønder by retning sydøst i det åbne landskab. Området er gennemtrukket af mange afvandingsgrøfter, du krydser forskellige vandløb som Grønåen og Lillestrømmen samt Vindtved kanalen. Man får her et indryk af afvandingssystemet i Tønder området. Ruten kan også bruges som cykelrute.
Rutekort & oplevelser undervejs
Vælg rute
10 varianter4 shelters nær ruten












Leaflet © OpenStreetMap
Rutelængde: 1.79 km
Hvilken fil skal jeg bruge?
- GPX — til vandre- og cykel-apps. Importér filen i fx Komoot, AllTrails, Outdooractive, Gaia GPS eller Wikiloc, og få turen med GPS undervejs, også uden mobildækning.
- KML — til Google Maps og Google Earth. Gå til google.com/mymaps → Opret nyt kort → Importér, og vælg filen. Hele ruten og alle punkter kommer med, og kortet kan åbnes i Google Maps-appen under “Dine steder → Kort”.
- Åbn i Google Maps — hurtig rutevejledning direkte i browseren. Bemærk: Google kan kun vise et begrænset antal punkter, så ruten bliver en cirka-version.






