Guidet sort sol tur
Danmarks smukkeste naturoplevelse
Bedste sæson
Forår – Efterår
Varighed
2-3 timer
Egnet for
Egnet for alle
Gruppestørrelse
Store grupper.
Pris
fra 225,-
Guidet sort sol tur
Oplev Sort Sol-dansen i Tøndermarsken
Sort Sol er et betagende naturfænomen, hvor op til en million stære samles og flyver i synkrone, hypnotiske formationer på himlen — typisk ved solnedgang om foråret og efteråret. Tøndermarsken er et af de bedste steder i hele verden at opleve dette spektakel.
En Sort Sol tur ledes af erfarne naturguider, der tager dig til de bedste observationssteder i marsken og langs diger med fri udsigt over himlen. Undervejs lærer du om stærenes adfærd, migration og det unikke landskab i Nationalpark Vadehavet.
Hvad kan du forvente?
- Guidet tur til de bedste observationssteder i Tøndermarsken
- Se de imponerende stæreformationer på nært hold ved solnedgang
- Lær om stærenes adfærd, rovfugle og marskens økosystem
- Busbefordring inkluderet hos flere udbydere
Praktisk information
Turene foregår typisk om efteråret (september–oktober) og foråret (marts–april). Klæd dig varmt på — turene foregår udendørs ved solnedgang. For den tætteste oplevelse skal man bestige og vandre på et dige, men Sort Sol kan også opleves fra asfalt på afstand.
"En levende, flydende sky af stære — et naturfænomen der efterlader dig mundlam."
Området ved grænsen mellem Danmark og Tyskland i Tøndermarsken byder på nogle af verdens bedste omstændigheder for at opleve store og aktive flokke, og i sæsonen kan man næsten med garanti opleve dette i kæmpe skala.
Udbydere af denne aktivitet
Næste afgange
Sort Sol – guidet bustur (Marskture)
Marskture
tirsdag
Mødested: Torvet 7, 6280 Højer. Online booking lukker 12 timer før afgang.
Sort Sol Tønder + Møgeltønder
Sort Safari - Guider i Vadehavet og i Marsken
onsdag
Sort Sol – guidet bustur (Marskture)
Marskture
torsdag
Mødested: Torvet 7, 6280 Højer. Online booking lukker 12 timer før afgang.
Sort Sol bussen
Vadehavets Oplevelser
torsdag
Bussen kører fra Skærbækcentret kl. 16:46 (mødetid senest 10 min. før). Hop af/på ved stoppestederne MarskCamp, Vadehavs Caféen og Højergård.
Sort Sol bussen
Vadehavets Oplevelser
fredag
Bussen kører fra Skærbækcentret kl. 16:46 (mødetid senest 10 min. før). Hop af/på ved stoppestederne MarskCamp, Vadehavs Caféen og Højergård.
Det skal du vide inden
Find fuglene
Fuglene lander næsten altid samme sted. Aventoft, Haasberg Sø eller Rudbøl sø.
Bliv 99% sikker!
Tager man en guidet tur er man 99% sikker på at man ser fuglene
Tag tøj med!
Det kan blive kold i skumringen, tag altid mere tøj med end man regner man skal bruge.
Stemning fra guidet sort sol tur
Sådan kommer du i gang
Sæson & tidspunkt
Husk at medbringe
- tæppe
- kikkert
- væske.



