Hagge's
Dage
Timer
minutter.
Sekunder
Unik dobbeltkoncert med Mads Langelund og Twins Of June.
D. 10 oktober kan Mads Langelund og Twins Of June og Mads Langelund opleves til en helt særlig aften på Hagge’s, hvor de sammen på scenen fremfører et mix af hinandens sange. En unik koncertoplevelse med to sønderjyske artister, der hylder fællesskab og musikalsk sammenspil.
Mads Langelund:
Rock, pop, indie, nostalgi, kærlighed og rå energi smelter
sammen når Mads Langelund præsenterer pop/rock med
elementer af ‘folk.’ De fængende sange rummer små og store
fortællinger, følelser og fraktioner af livets op- og nedture.
Mads Langelund er musiker, skuespiller og filmskaber. Han har medvirket i film som Frygtelig lykkelig, Undskyld jeg forstyrrer, Gud taler ud, Erna i krig og Bamse. Han har siden sin debut i 2018 opnået mere end en million streams på Spotify. Tidligere udgav han engelsksproget musik gennem forskellige pladeselskaber, men har nu for alvor fundet sit fodfæste i sit modersmål. De nye danske sange dykker ned i tematikker som spørgsmål til tilværelsen, det minimalistiske liv, og også minimalisme i form af sin historiefortælling. Langelund står i kontrast til ‘mere vil have mere’ mentaliteten – her er han stik modsat. Less is more. Mads Langelund henter meget af sin inspiration fra dramatikken og skriver sange som små film. Sangene henter inspiration fra artister som José Gonzalez, Peter Sommer og Guldimund. Mads’ musik er ærlig, relaterbar og nærværende.
Twins of June:
Twins of June består af tvillingbrødrene Jesper & Jonas fra Sønderjylland. Twins of June har de seneste år været på en håndfuld turnéer i Tyskland (100+ akustiske koncerter), Norge & Danmark, opvarmet for diverse artister, herunder Rasmus Hagen (SE), Lasse Skriver (DK) og Mathilde Falch (DK), udgivet deres debutalbum ved navn ‘Home’ og udgivet singler som ‘Breathe On’ & ‘Love You So’.
Derudover har de arbejdet sammen med artister fra USA, Italien og Spanien på udgivelser som Sunset Paradise, Look At Us Now m.m.
I slutningen af 2021 skrev Twins of June pladekontrakt med Iceberg Music Group (Scatman John) og med deres +100.000 monthly listeners på Spotify og +4.500.000 streams er det, ifølge dem, kun starten.
Twins of June tager dig med på en rejse gennem deres følsomme og musikalske univers, som smukt beskriver op- og nedture i livet. Musikken er inspireret af kunstnere fra nutidens Singer-Songwriter og Folk kunstnere som Passenger, Ben Howard, Ed Sheeran og Mumford & Sons.
2025-10-10T18:00:00.000Z
Fuld tilgængeligt
Niveaufri adgang, elevator m.m., som gør det muligt for kørestole at komme omkring.
Delvis tilgængeligt
Der er rum/områder hvor man som kørestolsbruger ikke kan komme ind, men stadigvæk muligt at få en god oplevelse.
Tilgængeligt med en hjælper eller lidt gangfunktion.
Der er et trin eller andet der gør at man behøver hjælp for at kunne deltage/komme ind.
Ikke tilgængeligt.
Her mangler elevator, ramper eller andet der gør at kørestole ikke kan komme ind.
Tilgængelighedsvurderingen er foretaget ud fra en almindelig størrelse kørestol. Hvis man bruger ekstra bred elektrisk kørestol eller el-crosser, beder vi jer venligst selv kontakte det ønskede besøgssted. Ligeledes kan der være forhold der gør at tilgængeligheden i en periode ikke er som beskrevet af os. En god ide er altid at søge oplysninger på det ønskede besøgssteds hjemmeside.